:: Zbigniew Rokita – Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku
Bardzo osobista, przy tym obfitująca w mnóstwo ciekawych historycznych faktów książka nt. Śląska i śląskości. Zbigniew Rokita odtworzył – również na bazie swoich własnych rodzinnych koneksji z okolic Gliwic – mega-skomplikowany śląsko-niemiecko-polski patchwork, którego etniczno-narodowo-społeczne elementy przenikają się wzajemnie, na siłę się wypychają poza nawiasy samoidentyfikacji, lub przeciwnie – przyciągają się w zupełnie innych okolicznościach politycznych i historycznych.
Dla osób niewiele wiedzących o Śląsku książka ta będzie kopalnią ciekawostek i nieoczywistych faktów historycznych; na przykładzie Śląska dostrzegamy złożoność narodowościowych identyfikacji w przestrzeni gdzie Niemcy, Polska czy wreszcie sami Ślązacy generują roszczenia narodowe (rodzinnie – w skali mikro i państwowo w skali makro) do tych samych ziem, ośrodków przemysłu i specyficznej kultury.
Kajś..., to lektura niezwykle wciągająca i fascynująca, ale i złożona. Rokita ukazuje nam historię własnej rodziny, dramatycznie rozdzielonej/połączonej granicą polsko-niemiecką w okolicach Gliwic, próbując rozgryźć swoją własną śląskość, zrozumieć ją, zaakceptować, wkurzać się na nią i kochać ją jak swoją. W tej książce nic nie jest oczywiste; historia ziem tworzących (Górny) Śląsk jest doskonałym przykładem na to, jak wielość i różnorodność bywa i wybawieniem i przeszkodą.
Uwielbiam Śląsk, a książka Zbigniewa Rokity, to jedna z najbardziej fascynujących opowieści o tej ziemi. Lektura absolutnie obowiązkowa.
║▌║▌█║ 🄯 by discrust ▌│║▌║▌