:: Meredith Tax – Droga w nieznane. Kurdyjki walczące z tak zwanym Państwem Islamskim

Ciekawa pozycja dla tych, którzy chcieliby wiedzieć ciut więcej o wyzwoleńczej walce irackich, tureckich, a nade wszystko syryjskich Kurdów w okręgu Rożawy.

Kurdowie, to największy naród bez swojej państwowości, rozczłonkowany, rozdzielony, wiecznie walczący o swoje. Książka napisana przez lewicową feministkę Meredith Tax, opowiada historię walki Kurdów z lewicowej właśnie perspektywy, co jednak nie zniekształca bardzo sprawnie zarysowanego wątku historycznego – to bardzo mocna strona tej publikacji.

Tytuł jest mimo wszystko nieco mylący; otóż Tax bardzo mocno akcentuje aspekt kobiecej walki wewnątrz społeczności kurdyjskich, nowy model społeczny rewolucyjnej Rożawy, akcentowanie równości płciowej – również w zbrojnej walce o wolny Kurdystan. Mimo tego tytuł można uznać za mylący, gdyż nie przeczytamy w tej książce żadnych szczegółów poszczególnych militarnych kampanii kobiecych oddziałów YPJ przeciwko ISIS. Musimy zadowolić się opisami historii emancypacyjnej Kurdyjek w ruchu narodowowyzwoleńczym, w marksistowsko-leninowskiej (niegdyś) PKK (Partii Pracujących Kurdystanu) i (obecnie) w komunalistyczno-anarchistycznym projekcie w wyzwolonych kantonach na czele z Rożawą w Syrii.

Książka Meredith Tax jest raczej solidnym wprowadzeniem do tematu Kurdów walczących o niepodległość oraz wstępem do pogłębionej analizy feministycznych dążeń kobiet kurdyjskich, które w wyzwolonej Rożawie współtworzą rady dzielnic, miasteczek, wsi, regionów, na równi z mężczyznami, tworzą kobiece milicje ludowe ochraniające wioski kurdyjskie przed turecką i islamistyczną agresją, wreszcie – tworzą kobiece oddziały wojskowe YPJ strzelające w łeb barbarzyńskim fanatykom z ISIS (jak wiadomo, rzeźnicy z ISIS są przekonani, że śmierć z ręki kobiety odcina im dostęp do levelu Raju z dziewicami – jaka piękna tragedia!)...

Kto chce wiedzieć więcej o Kurdach i ich obecnych zmaganiach w bezkompromisowej walce o samostanowienie, niech sięgnie po książkę Tax!

║▌║▌█║ 🄯 by discrust ▌│║▌║▌